پروتز اندام فوقانی

قطع عضو اندام‌های فوقانی بر اساس محلی که این عارضه رخ می‌‌دهد تعریف می‌‌شود. گاهی اوقات برخی از بیماران به صورت مادرزادی فاقد یک عضو هستند که در این شرایط می‌‌توان بر اساس موضعی که دچار نقص عضو شده است و صرف نظر از مادرزادی یا اکتسابی بودن آن تجهیزات پروتزهای مصنوعی را در اختیار آنها قرار داد. چهار نوع پروتز برای اندام‌های فوقانی وجود دارد که به شرح زیر می‌باشند:

  • پروتز زیبایی یا پروتز منفعل
  • پروتز معمولی
  • پروتز مایو الکتریک که با امواج الکتریکی حاصل از انقباض عضلات کار می‌کند
  • پروتز مخصوص فعالیت‌های جسمانی

پروتزهاي اندام فوقاني : (شامل انواع زیبایی ، مکانیکی ، مایوالکتریک )

  1. پروتز انگشتان Partial Hand
  2. پروتز روی مچ
  3. پروتز زير آرنج
  4. پروتز روی آرنج
  5. پروتز بالاي آرنج
  6. پروتز شانه Sholder  

پروتز زیبایی یا منفعل

از پروتز زیبایی فقط برای اهداف زیبایی استفاده می‌شود. دستگاه پروتز زیبایی یا منفعل اندام فوقانی از لحاظ ظاهری شبیه دست یا بازوی سالم است و جایگزین عضو از دست رفته می‌باشد که می‌تواند به حفظ تعادل کمک کند. از مزایای این نوع پروتز این است که از لحاظ زیبایی پاسخگوی نیاز بیمار است، وزن کمی دارد و استفاده و نگهداری از آن ساده است. استفاده از این نوع پروتز باعث می‌‌شود که بیمار احساس  نکند که با سایر اعضای جامعه متفاوت است. استفاده از این پروتز باعث می‌‌شود که فرد هنگام پوشیدن پیراهن و پلیور به مشکل بر نخورد و احساس متعادل بودن داشته باشد.

 پروتز بادی پاور یا معمولی

یکی از مزایای حائز اهمیت در این نوع پروتز به وظیفه سنگین ساخت این وسیله، بادوام بودن و پایین بودن هزینه نگهداری آن ارتباط دارد. این پروتز نسبت به پروتزهای مایو الکتریک ارزان قیمت است و وزن کمتری دارد و هزینه کمتری را به بیمار تحمیل می‌‌کند. در کنار این مزایا ممکن است مزایایی نیز داشته باشد که شامل استفاده از باند کشی می‌تواند سنگین باشد و باعث ایجاد درد و ناراحتی شود و یا محل نصب باند و سیم می‌‌تواند باعث محدود شدن دامنه حرکات شود، ظاهر مکانیکی آن ناخوشایند است و همچنین  استفاده از این پروتز برای برخی از بیماران دشوار است زیرا بر توانایی جسمانی بیمار تکیه دارد.

 پروتز مایو الکتریک

پروتز مایو الکتریک اندام فوقانی به پروتزی گفته می‌‌شود که با سیم باتری کار می‌کند متوسط سیگنال‌های EMG که در حین انقباضات عضله تولید می‌شود کنترل می‌گردد. از مزایای پروتزهای مایو الکتریک این است که پوشش حرکتی و عملکرد آن نامحدود است، به بازسازی توان عملکردی و زیبایی ظاهری کمک می‌کند، می‌‌تواند به افزایش قدرت دست بیمار کمک کند، استفاده از باند کشی در این سیستم کاهش یافته یا حذف شده است و این مسئله باعث راحتی بیمار و افزایش دامنه حرکات موضع مورد نظر می‌شود. یکی از پیشرفت‌هایی که در خصوص این نوع پروتز الکتریکی به دست آمده است به استفاده از روش‌های متعدد برای کنترل و حرکات پروتز ارتباط دارد.

یکی از معایب استفاده از این پروتز هزینه سنگین بسیار بالای آن می باشد. و همچنین هزینه تعمیرات آن نیز بالا می باشد.

 اختراع و استفاده از دست‌های چند منظوره و طراحی الگوهای قابل انطباق برای گرفتن اشیا با دست باعث تغییر دیدگاه‌های قبلی در خصوص پروتز اندام‌های فوقانی شده است. در حال حاضر پروتز های چندمنظوره و توانمند دست در بازار موجود است.